Komorowska współpraca z rodzicami

Współpraca z rodzicami w przedszkolu -przedszkolne spotkania

Nie od dziś wiadomo, że społeczność przedszkolna to nie tylko dzieci i ich opiekunowie, ale również rodzice. Współpraca z rodzicami w przedszkolu, jest nie tylko ważna z uwagi na współpracę środowiska przedszkolnego z rodzinami dzieci. Interakcja to jest przede wszystkim ważna dla konkretnego dziecka.

Po co przedszkole?

Przedszkole w życiu małego dziecka jest pierwszym etapem jego wchodzenia w system zorganizowanej edukacji. Czy to dobry sposób na rozwój dziecka, czy nie, zostawiam do Państwa oceny. Faktem jest jednak, że przedszkole szczególnie rozwija dzieci w aspekcie społecznym i emocjonalny.

Tutaj dzieci mogą wchodzić w rówieśniczą interakcję i to tutaj doświadczają różnych emocji, zarówno swoich jak i rówieśników. Uczą się jak reagować i odpowiadać na emocje innych, i jak radzić sobie z własnym złym samopoczuciem. Poznają zasady funkcjonowania w grupie i budują relacje, nie tylko z rówieśnikami, ale również z osobami dorosłymi. Do tej pory każdą sprawą – sukcesem czy trudnością, dzielili się z osobami najbliższymi. Przedszkole jest czasem, gdzie mały człowiek uczy się zaufania do obcych sobie osób. To czas gdzie uczy się, że pomaga nie tylko mama i tata, ale że może liczyć na pomoc inne osoby. Zaczynają radzić sobie w obcym środowisku, pośród bardzo zróżnicowanych charakterologicznie rówieśników. Daje im to wiele satysfakcji, chociaż muszą pokonać wiele trudnych momentów bez wsparcia najbliższych.

Dobre przedszkole a współpraca z rodzicami

Ważna zatem dla małego człowieka jest dobra atmosfera i budowanie dobrego obrazu przedszkola przez rodziców. Nie wystarczy tylko słowne zapewnienie o tym, powtarzanie, że wszystko będzie dobrze, że przedszkole jest fajne. Nie wystarczy więc gdy zaangażowanie rodzica w życie przedszkola ogranicza się tylko do szatni. Nikogo nie przekonają słowa bez czynów.

Nasze przedszkole dużą uwagę przywiązuje więc do współpracy z rodzicami. Działania te są konieczne, aby nasze pociechy harmonijnie się rozwijały. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie i możliwość „pochwalenia się” rodzicem przed ukochaną Panią. Wpływa to korzystnie na ich wszechstronny rozwój.

Zgodna współpraca z rodzicami w przedszkolu równie korzystnie wpływa na samą placówkę. Budują się dobre relacje miedzy personelem a rodzicami. Rodzice chętnie angażują się we wszelkie działania proponowane przez nauczycieli. Ważniejsze dla przedszkola jest jednak gdy sami wychodzą z propozycjami wsparcia i pomocy przy różnych przedsięwzięciach. Maja oni wówczas okazję do wejścia do sali na zajęcia, zaobserwowania swoich pociech w naturalnym, przedszkolnym środowisku. Mogą zobaczyć jak ich dzieci zachowują się w sytuacjach zadaniowych, w relacjach z rówieśnikami. Jak radzą sobie w sytuacjach trudnych, w konfliktach.

Współpraca z rodzicami w przedszkolu – nie ma jak komunikacja

Najważniejszą dla przedszkola współpracą są codzienne spotkania z rodzicami. Odbywają się one niejako mimochodem, przy okazji przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola. To wówczas można zamienić z nauczycielem słówko na temat przebiegu całego dnia, samopoczucia dziecka i jego potrzebach. Jest to również okazja dla nauczyciela do przekazania najważniejszych informacji na temat sukcesów i trudności dziecka, jego zachowania i relacji z rówieśnikami.

Młody człowiek nie tylko rośnie, ale bardzo dynamicznie się rozwija. Codziennie poznaje otaczający go świat, nabywa nowych umiejętności i sprawności, codziennie przekracza kolejne okresy krytyczne swojego rozwoju. Rodzice są zainteresowani postępami swojego dziecka, jego funkcjonowaniem na tle grupy rówieśniczej. To nauczyciel najwcześniej potrafi rozpoznać niepokojące symptomy, które mogą sugerować zaburzenia rozwojowe. Dobrą praktyką są rozmowy indywidualne rodziców z nauczycielem. Do przekazywania takich informacji potrzebna jest przyjazna, bezpieczna atmosfera i miejsce. Nie sprzyja temu rozmowa w szatni, w przelocie, ale zaciszne miejsce gabinetu czy sali przedszkolnej. Trudne informacje wyzwalają u rodziców różne emocje więc powinna w takich wypadkach być zapewniona intymność.

Współpraca z rodzicami w przedszkolu – ważna codzienność

Do tej pory poruszaliśmy sprawę relacji na linii nauczyciel – rodzic, nie zapominajmy również o roli dziecka w tejże interakcji. Dla naszych pociech ważne są spotkania z rodzicami na forum grupy. Wtedy to dziecko może się „pochwalić” swoją mamą lub tatą przed rówieśnikami. Tego dnia staje się w grupie głównym bohaterem, wyróżnionym miedzy dziećmi przez nie same, docenionym i wzbudzające zainteresowanie rówieśników. Nie ma lepszego sposobu na budowanie pozytywnego obrazu samego siebie, ale i na wyeksponowanie swojej osoby w grupie. Na pewno takie spotkania budują pewność siebie, dają radość i poczucie bezpieczeństwa.

A co rodzice robią w przedszkolu – nasze propozycje nie do odrzucenia

Najsprośniejszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić w przedszkolu dla dzieci to przyjść poczytać książeczki. Można zorganizować to w dwojaki sposób:

  1. Skorzystać z bazy książkowej przedszkola
  2. Przynieść z domu ulubioną książeczkę malucha (lepsze rozwiązanie, bo nasze dzieci lubią być chwalone przez kolegów).

I nasza rada – czytanie najlepiej zorganizować w poobiedniej porze, odpoczynku i relaksu. Jako nauczyciele mamy jednak świadomość, że często te godziny nie są realne aby przyjść do przedszkola, zwłaszcza u zawodowo pracujących rodziców. Każdy wiec inny czas ustalony z wychowawca grupy jest dobry, aby wizyta mogła się odbyć.

Inną okazja do wizyty rodzica w grupie jest zaprezentowanie zawodu, który wykonuje czy hobby, któremu poświęca swój wolny czas. Często w swoje zainteresowania angażuje również dzieci. Stają się więc one, podczas takiej prezentacji ekspertami w wybranej dziedzinie.

Często dorosłym wydaje się, że nasze zajęcia zawodowe są dla dzieciaków nudne, za trudne aby zrozumiały ich istotę. Ale czy o to chodzi w przedszkolu. Podczas takich „zajęć dydaktycznych” oprócz wyżej wspomnianych korzyści realizujemy równocześnie podstawę programowa z zakresu preorientacji zawodowej. Poszerzamy horyzonty dzieci, zapoznajemy je z zawiłością świata, który każdego dnia odkrywa przed nimi „tajemnicze” życie rodziców gdy dzieci są w przedszkolu.

Znacznie przyjemniejszym tematem będą zainteresowania rodziców, ich hobby. Warto w tą prezentację zaangażować swoje dziecko, które może tutaj pochwalić się, jakim to dla niego ważnym bohaterem jest mama albo tata. Niech dziecko opowiada, prezentuje i tłumaczy rówieśnikom czym interesują się rodzice.

Współpraca z rodzicami w przedszkolu – niezapomniane imprezy

Ważnym aspektem współpracy z rodzicami w przedszkolu są wszelakie uroczystości organizowane z ich udziałem. W katolickim przedszkolu najlepiej służą temu święta kościelne – Boże Narodzenie, Wielkanoc, uroczystości patronalne przedszkola. W najmłodszej grupie Jasełka przygotowują i prezentują dla swoich dzieci właśnie rodzice. Jest to najlepszy sposób na zawiązanie znajomości, relacji miedzy rodzicami, co później ułatwia spotykanie się dzieci również poza przedszkolem. Dla aktorów – amatorów zachwyt dziecka siedzącego na widowni jest najlepszą nagrodą za wysiłek i znalezienie czasu aby podołać przedsięwzięciu. W starszych grupach spotkania jasełkowe czy wielkanocne to nie tylko obejrzenie przedstawienia w wykonaniu dzieci, ale również przygotowanie wspólnego poczęstunku.

Ale nie tylko tak poważnie jest w przedszkolu. Współpracę z rodzicami w przedszkolu przede wszystkim zainicjować można podczas wszelkiego rodzaju pikników i świąt nietypowych organizowanych w przedszkolu. Relację z naszego rodzinnego świętowania możecie zobaczyć klikając – piknik rodzinny. Jest to duże przedsięwzięcie całej społeczności przedszkolnej po to, aby wszyscy dobrze się bawili.

Myślę, że dla dzieci ważniejsze są jednak zwykłe, codzienne, niejako mimochodem organizowane spotkania z rodzicami. W naszym przedszkolu inicjowane są one podczas zajęć dydaktycznych w konkretnej grupie. To tutaj dziecko może „pochwalić” się swoim ukochanym rodzicem przed rówieśnikami i nauczycielami.

A jakie zajęcia organizują nasze „siostrzane, misjonarskie” przedszkola dla swoich rodziców zapraszamy do odwiedzenia ich stron. Tutaj polecamy przedszkole w Łowiczu – „U Bolesi”

Dobra współpraca z rodzicami w przedszkolu – gwarancja reklamy

Dobra współpraca buduje dobry obraz środowiska przedszkolnego i tutaj rusza, najlepsza na świecie poczta pantoflowa, czyli opinia o placówce w środowisku. Zatroskana mama, która musi „zostawić” swoja pociechę w przedszkolu, bo konieczność pracy zawodowej zmusza do zmiany organizacji życia rodzinnego, ze spokojnym sercem odda dziecko pod opiekę placówce znanej w środowisku a tym samym wzbudzającej zaufanie.

Podobne