Komorowska pasja

Pasja – jak rozwijać zainteresowania u przedszkolaków

Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem, aby rozwijać w dzieciach szerokie zainteresowania otaczającym je światem. To rodzice przekazują dzieciom swój punkt widzenia świata i dzielą się własnymi zainteresowaniami. Możemy więc śmiało powiedzieć, że pasja i podejście do życia przechodzi na kolejne pokolenia.

Pasja i życie przedszkolne

Przychodzi jednak dla każdego dziecka kolejny etap poznawania otaczającego go świata. Dla jednych jest to czas żłobkowych wyzwań, dla innych przedszkole, a jeszcze inni zaczynają swoja przygodę ze strukturami edukacji powszechnej dopiero w „zerówce”. Każdy z tych okresów jest swoistym wyzwaniem.

I tutaj wkraczają w ich życie kolejne autorytety, kolejni nauczyciele życia, i postrzegania świata. Ich pasja do konkretnych zagadnień i tematów dotyczących otaczającego ich świata może ukierunkować późniejsze hobby i zamiłowania dziecka.

Ciekawi świata

Dlatego też, jak każdego innego tygodnia bardzo dużo działo się w naszym przedszkolu. Na różne sposoby poznawaliśmy świat, a atrakcji było wystarczająco dużo, żeby zasłużyć na weekendowy odpoczynek:)

Od samego poniedziałku do radosnej pracy zaangażowała nas marchewka Maja Realizacja projektu Witaminki pozwala dzieciom zdobywać nowe wiadomości o warzywach i uczyć zdrowych nawyków żywieniowych. Razem z Mają dzieci zrobiły sobie wspaniałe, zdrowe jedzenie (bo przecież każdy z nas wie, że jak coś samemu zrobisz, to i lepiej smakuje). Był soczek, suróweczki i głośnie chrupanko. Bo żeby nasza wymowa szła w parze z elokwencją wypowiedzi, musimy również poćwiczyć logopedycznie. Więc, żadnych blendowanych papek, tylko mocny zgryz.

To już 7 odsłona projektu edukacyjnego realizowanego we współpracy z miesięcznikiem „Bliżej przedszkola”

Co z czym połączyć aby zadziwić

Kolejny dzień to eksperymentowanie we wszystkich grupach. Warsztaty chemiczne dla Motylków i Biedronek, oraz Slimy i masy plastyczne własnoręcznie wykonane przez Delfinki i Krasnale, były okazją do zdobywania nowej wiedzy i doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Dymu i bąbelków było bardzo duże. Na szczęście mama Wiktora wie co robi i nasze przedszkole dalej stoi, gdzie stało :) Galerię z warsztatów możecie zobaczyć tutaj :)

Młodsze dzieci miały warsztaty robienia Slimów. Już od maluchów przygotowują się do nauki pisania, a każdy wie, że zanim chwycimy długopis czy ołówek to estetyczne pismo zawdzięczamy ćwiczeniom paluszkowym 😜

Tajemnice zwykłej trawy – pasja z lupą w ręku

Było również w naszym przedszkolu bardzo zielono i wiosennie, a to za sprawą warsztatów przyrodniczych o TRAWIE. Zaskakujący temat? bo trawa jak to trawa – zielona i dobrze przycięta. My dowiedzieliśmy się jakie w niej toczy się życie. Mogliśmy poznać niektórych z jej mieszkańców i nie zabrakło odważnych dzieci, które brało na ręce te małe, niekiedy obślizgłe stworzenia boże 😄. Są jednak i tacy mieszkańcy trawy, których w całej okazałości możemy obejrzeć tylko za pomocą „drugiego oka”. Bo jak inaczej policzyć nogo stonogi:)

Podobne