Adaptacja do przedszkola

Adaptacja do przedszkola z Klubem Przyszłego Przedszkolaka

Nadchodzi wiosna a razem z nią duże zmiany, nie tylko w świecie przyrody, ale również w świecie małych dzieci. Przed nimi adaptacja do przedszkola i rozpoczęcie kolejnego etapu życia w ich małym świecie.

Adaptacja do przedszkola – wyzwanie nie tylko dla malucha

Czas wiosenny jest czasem wzmożonego myślenia i działania w zakresie rozpoczęcia przygody z przedszkolem dla małych dzieci. Pierwszym jednak krokiem wprowadzenia maluchów w świat edukacji, jest podjęcie decyzji o edukacji przez rodziców. Nie jest rzeczą łatwą zaufanie i powierzenie swojego dziecka opiece obcym osobą.

Do tego momentu nasze maluchy były w najlepszych rękach – mamy, taty, ulubionych cioć i kochanych dziadków. Przychodzi jednak, prędzej czy później, taki czas, że musimy jako rodzice wypuścić swoje pociech w środowisko rówieśnicze. Jest to najwłaściwsze środowisko do rozwijania w naszych dzieciach społecznych relacji, zależności. Rówieśnicy uczą współdziałania w grupie, zawalczenia o swoją prywatną przestrzeń swoje prawa. Uczą również samodzielnego rozwiazywania konfliktów, szukania pomocy u „obcego” dorosłego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Takich umiejętności, interakcji społecznych małe dzieci nie doświadczą w bezpiecznym środowisku rodzinnym i podjęcie decyzji o wypuszczeniu malucha w obce środowisko jest niemałym wyczynem rodziców, zwłaszcza, gdy swoją przygodę z przedszkolem rozpoczyna się pierwszy raz.

Spokojni rodzice – zadowolony maluch

Kiedy już decyzja o wyjściu poza swój mały, rodzinny świat została podjęta, dobrze jest przyjrzeć się, poznać i doświadczyć środowisko, w które wprowadzamy swoja pociechę.

W świecie mediów, wszelkiego rodzaju komunikatorów, forów, stron Internetowych poznanie przyszłego przedszkola naszego dziecka nie jest trudne. Na klikniecie entera można zobaczyć jaką ofertę dla naszego dziecka ma wybrane przez rodzica przedszkole. Nic nie zastąpi jednak osobistego spotkania zarówno z samym obiektem jak i pracującym w przedszkolu personelem.

Nasze, komorowskie przedszkole stwarza wiele możliwości, aby przyszli rodzice mogli zobaczyć jak pracujemy i jaka atmosfera panuje w przedszkolu. Służą temu wszelkie inicjatywy adresowane nie tylko do własnych przedszkolaków i ich rodziców. Służą temu otwarte dla całej społeczności pikniki rodzinne (zobaczcie jak bawiliśmy się na ostatnim Pikniku). Inną propozycją są warsztaty kierowane do małżeństw, czy nowo podjęta inicjatywa Klubu Przyszłego Przedszkolaka. Spotkania takie są dobra okazją do poznania przedszkola, jego atmosfery. Po takich spotkaniach z przedszkolem można uspokoić swoje emocje i nabrać przekonania, że właśnie TO przedszkole jest najlepsze dla naszego malca.

KPP – małymi krokami w wielki świat

Co to za tajemniczy skrót? To nasza nowa inicjatywa, aby małe dzieci i ich rodziców oswoić z przedszkolnym środowiskiem. Klub Przyszłego Przedszkolaka, jak sam nazwa mówi, jest dedykowany dzieciom, które rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę. Wejście do przedszkola, spotkanie się z rówieśnikami i nowymi osobami dorosłymi w bezpiecznej bliskości rodziców sprzyja późniejszej adaptacji. Jest to również dobry czas dla rodziców. Nabierają zaufania do placówki i pracującego w nim personelu. Przyszli „przedszkolni” rodzice wiedzą już, w czyje ręce powierzą swój skarb.

Na konkretnych zajęciach w naszym KPP dzieci mają okazję spotkać nie tylko przyszłych opiekunów grupy, ale również pracujących w przedszkolu nauczycieli i instruktorów zajęć dodatkowych.

Podobne