Zabawy dzieci w przedszkolu

Zabawy dzieci w przedszkolu – żeby było ciekawie.

Wszystkim powszechnie wiadomo, że dziecięctwo to przede wszystkim zabawa. Kiedy zaś przychodzą magiczne 3-lata zaczyna się w życiu małego człowieka pierwszy etap przygody z edukacją. Przedszkole jest więc zorganizowaną instytucją służącą temu celowi. Zabawy dzieci w przedszkolu pomagają poznawać świat, najpierw ten najbliższy. Jak działamy z dziećmi w przedszkolu możecie również zobaczyć na naszej stronie Fb –„Przedszkole u Misjonarek”.

Zabawy dzieci w przedszkolu – ciekawy sposób na poznanie jeszcze ciekawszego świata.

Przedszkolny świat dla małego człowieka jest niezwykle fascynujący. To czas pierwszych wyzwań i wkraczanie do świata relacji i zależności. Wchodzi w świat interakcji z rówieśnika i radzenia sobie z emocjami. To tutaj dziecko uczy się życia w grupie społecznej. Najlepiej temu służą przede wszystkim zabawy dzieci w przedszkolu.

Pierwszą zabawą jaką możemy zauważyć jest naśladownictwo. Małe dziewczynki zamieniają się w mamusie, a chłopcy to odważni tatusiowie. Tematem zabaw jest przede wszystkim „zabawa w dom” i w tym okresie dominują zabawy tematyczne.

Biedronki i góra śmieci

My jednak nie będziemy rozprawiać tutaj o zabawach naszych Krasnali, ale o fantazji, kreatywności i wytrwałości naszych Biedronek.

Nasze przedszkole już od kilku lat realizuje mały projekcik o zabawie bez zabawek. Jest taki jeden dzień, kiedy wszystkie zabawki z sali wyprowadzają się do piwnicy. Wówczas na pierwszy plan wysuwają się pospolite i wszędobylskie śmieci. To one stanowią tego dnia główne zainteresowanie zarówno dzieci jak i nauczycieli. Nieco inaczej ma się z s. Dyrektor i kontenerem przy bramie do przedszkola. to jednak uboczny temat:)

Dzień bez zabawek zawsze jest pełen emocji, radości kreatywności i dobrej zabawy. Dzieci w niepohamowany niczym sposób puszczają wodze fantazji, a we wszystkich działaniach wspierają ich nauczyciele. Wyobraźnia idzie w ruch, a efekty są zadziwiające. Każda praca – czytaj zabawka, jest niepowtarzalna i pomysłowa. Czasami, bez podpowiedzi dziecka trudno się domyśleć do czego ma służyć, ale to jego osobiste dzieło. Takie działania zawsze kończą się sukcesem co buduje wysokie poczucie własnej wartości.

Zabawa – same korzyści w rozwoju dzieci.

Organizowanie „Dnia bez zabawek” wszechstronnie rozbija dzieci. Daje dzieciom poczucie sprawstwa, podnosi ich kompetencje, bo są ekspertami odnośnie swojej pracy, uczą się współpracy i kompromisów, a więc rozwijają się społecznie, i emocjonalnie. Przy zabawie ze śmieciami rozwijają również motorykę małą, myślenie przyczynowo – skutkowe. To pierwszy etap przygotowania do podjęcia nauki w szkole. W przedszkolu nie tylko uczymy się razem ze śmieciami, ale również naszym ternem działań jest zdrowe żywienie i przygoda z warzywami. Możecie sami zobaczyć jak uzdolnione i kreatywne są nasze dzieci śledząc tegoroczny projekt „Witaminki”.

Kreatywny nauczyciel zachęca dzieci do „radosnej twórczości” . Pozwala na eksplorację otaczającego świata wg pomysłów dzieci, ukierunkowuje a nie wyręcza a jedynym jego słodkim obowiązkiem jest dbanie o ich bezpieczeństwo.

I tylko rodzice mają tego dnia zdziwiony wyraz twarzy, bo „śmieci” wracają do domu, a razem z nimi zadowolone dzieci:).

Podobne