Komorowskie święta w przedszkolu

Święta w przedszkolu

Boże Narodzenie to czas dla nauczycieli i rodziców na przygotowanie niecodziennego święta w przedszkolu. Wspólne wysiłki podejmujemy dla naszych przedszkolaków. W okresie zimowym przede wszystkim przybliżany dzieciom historię narodzenia Jezusa.

Radość przygotowania święta w przedszkolu

Zanim jednak o finale zimowych, przedszkolnych działań będzie mowa, zobaczmy jak rodzice angażują się współpracując z nauczycielami grup, w budowanie bożonarodzeniowego nastroju.

Piernikowy zawrót głowy

Okres adwentu, czyli czas poprzedzający Boże Narodzenie zawsze kojarzy się z pachnącymi przygotowaniami pierniczków. Jest to najprostszy sposób, aby przedszkolaki mogły pomóc mamie w kuchni, co daje małemu człowiekowi przede wszystkim poczucie sprawstwa , przynosi radość i zadowolenie. Przede wszystkim jest to czas spędzony z rodzicem który zacieśnia więzi i daje satysfakcję dziecku, które pomaga dorosłemu.

Piernikowa akcja jest tradycją w naszych misjonarskich przedszkolach. Możecie zobaczyć to, klikając TU.

W naszym, komorowskim przedszkolu, starsze dzieci rozpoczynają piernikową akcje od samego początku. Tego dnia zamieniają się w wykwalifikowanych kucharzy. Z pomocą chętnych rodziców i nauczycieli odmierzają produkty na pierniczki, zagniatają ciasto, wałkują i wycinają pierniczki. Największą ciekawość budzi jednak wyprawa do przedszkolnej kuchni. Od tego czasu pierniczkawa aktywność musi trochę przystopować, bo pierniczki trzeba wypiec i ostudzić, a na to potrzebna jest odrobina cierpliwości.

Komorowskie święta w przedszkolu Komorowskie święta w przedszkolu Komorowskie święta w przedszkolu

Tak działają starsze przedszkolaki. Młodsze rozpoczynają od drugiego etapu. Ich zadaniem jest ozdobienie gotowych, upieczonych przez rodziców pierniczków.

Przyszedł wiec czas na to co przyjemniejsze w piernikowe kuchni – lukrowanie i ozdabianie pierników. Starszaki same ucierają lukier, a każdy komorowski maluch według własnej koncepcji dekoruje piernikowe cuda. Z reguły panuje wówczas zasada „im więcej posypki, tym lepiej”. :)

Nasi rodzice zawsze chętni są do współpracy. Młodszym dzieciom nie tylko wypiekają piękne pierniki, ale również wspierają je, aby choinka wyszła jak malowana.

Recyklingowe ozdoby świąteczne

Kolejnym wyzwaniem i wspaniałą okazją do współpracy przedszkola z rodzicami jest przygotowanie ozdób choinkowych. Bo przygotowanie do święta w przedszkolu nie kończą się na piernikach.

Papierowe łańcuchy choinkowe potrafią nasze przedszkolaki zrobić samodzielnie, inne ozdoby tworzymy razem z rodzicami. Nasi rodzice mają niezwykłe zainteresowania i umiejętności, trzeba je tylko odkryć. Dobrą okazją jest więc przedświąteczny czas, bo wówczas, mimo zabiegania, nastrój zbliżających się świat otwiera nas wszystkich na zawiązywanie relacji, pomoc i przebywanie w dobrym towarzystwie. To wówczas znikają bariery i poznajemy zainteresowania naszych rodziców, którzy chętnie dzielą się swoimi pasjami , pomysłami i umiejętnościami.

A że proste rzeczy są najbardziej atrakcyjne przekonały się nasze Delfinki i Motylki. Wspólnie z mamą Gabrysi i Helenki przygotowały bombki na choinkę. Wystarczy rolka po popierze toaletowym, farba sznurek i mnóstwo brokatu. Pracy w sam raz dla przedszkolaków, aby się nie zniechęciły, efekt gwarantowany, a zadanie budowania satysfakcji i pozytywnego obrazu samego siebie wykonane. Działania takie budują relację, uczą akceptacji i szanowania wytworów innych i uczą cierpliwości. Możecie nasze przedświąteczne działania zobaczyć w galerii.

Z rodzicami celebrujemy święta w przedszkolu

Święta w przedszkolu to nie tylko przygotowania do nich. Wszystkie powyższe działania mają na celu przybliżyć nas to tego co najważniejsze, do dobrego przeżycia największej radości świata, do przyjęcia do naszych domów i serc Zbawiciela.

Dzieci poznają świat obrazami, a jeśli same te obrazy tworzą, zapamiętanie ich jest jeszcze bardziej efektywne.

Przygotowanie inscenizacji bożonarodzeniowej – Jasełek angażuje każdego przedszkolaka. Starszaki są dla swoich rodziców aktorami. Każdy występ jest tym najlepszym, każdy aktor najważniejszym, każdy strój najatrakcyjniejszym, a wdzięczna radość i owacje rodziców są najlepszą nagrodą i pochwałą wysiłków dzieci.

Maluchy mają swoje jasełka zorganizowane „odwrotnie”. Aktorami bowiem stają się rodzice. To oni przygotowują scenariusz bożonarodzeniowej opowieści, przygotowują dekorację i stroje. Przedsięwzięcie takie jest niezwykle wymagające, bo między życiem rodzinnym, a zawodowym trzeba jeszcze znaleźć czas na jasełkowe próby. Wysiłek oczywiście się opłaca, bo finał zawsze jest rewelacyjne, a czas prób daje możliwość odprężenia po pracy zawodowej i bliższego poznania się rodziców z najmłodszej grupy przedszkolnej. Jak poszło tegorocznym aktorom zobaczcie na naszej stronie i na przedszkolnym Fb.

W tym roku czas ferii skrócił nam styczeń i „wyrzucił” z kalendarza święto Babć i Dziadków. My jednak nie odpuszczamy i łączymy święta. Pozostałe grupy łączą świętowanie i na Jasełka zapraszają Babcie i Dziadków jeszcze przed feriami.

Podobne