Współpraca z rodzicami Dzień Małżeństwa

Współpraca z rodzicami, bo razem można więcej.

Każde przedszkole, a nasze szczególnie :) oprócz oczywistych działań dużą wagę przywiązuje do relacji z rodzicami. Rodzice zachęcani są do wielorakich przedsięwzięć, które z oczywistych względów skierowane są w pierwszej kolejności do dzieci, ale bez udziału dorosłych nie są możliwe do realizacji. Współpraca z rodzicami to nie sporadyczne pakcie, ale systematyczne działania. O przykładach współpracy z rodzicami mówiliśmy we wcześniejszych wpisach, możecie do nich sięgnąć tutaj. Dziś o współpracy dedykowanych tylko dla rodziców.

Współpraca z rodzicami bo wspólnota daje wsparcie

Człowiek nie jest samotną wyspą i sam świata nie zwojuje. Jest wiele przedsięwzięć, które w pojedynkę nie są możliwe do realizacji. Każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka, który daje mu poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, który pomaga stawiać czoło przeciwnościom, ale i daje możliwość dzielenia się radościami. Mądrzy stosują zasadę, które mówi, że „Dzielona radość, to podwójna radość, dzielony smutek, to o połowę mniejszy smutek”. Naszym rodzicom przypomnieliśmy o tej zasadzie podczas wspólnego świętowania Dnia Małżeństwa.

Dzień Małżeństwa – radość z bycia Rodziną

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy po raz drugi.

Podobnie do ubiegłego roku rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji małżeństw w komorowskim kościele. W czasie homilii ks. Krzysztof Adamski, który przewodniczył liturgii, zwrócił uwagę na symbolikę światła. Codzienność niesie wiele trudów i przeciwności. Małżonkowie mają być zatem dla siebie światłem. Gdy któryś z nich przygasa pod ciężarem trosk i zmagań, współmałżonek udziela mu ze swojego światła. Po homilii, ks. Krzysztof zaprosił pary małżeńskie na środek kościoła aby patrząc sobie w oczy :) i ściskając dłonie mogli wrócić myślami do tego szczególnego dnia ślubu i w obliczu Boga i swoich dzieci odnowić przyrzeczenia małżeńskie.

Po Eucharystii, na drugą część Dnia Małżeństw wszyscy zostali zaproszeni do Przedszkola.

Tańce i pląsy dla naszych Rodziców

Troska o dzieci nie schodzi z myśli i działania wszystkich rodziców. Małżeńskie świętowanie, bez troski o dzieci udało się, bo tej soboty nasze siostry zatroszczyły się o opiekę nad dziećmi. Był to czas, kiedy dorośli nie „nadganiają” zaległości, nie załatwiają spraw, bo dzieci są pod opieką, ale cieszą się wspólnie spędzonym czasem. Czas ten zorganizował im p. Michał Rzepka, nasz instruktor tańca, wiec muzykę było słychać w całej okolicy. Pełna satysfakcja będzie jednak dopiero po zorganizowanym przy wsparciu Gminy Michałowice kursie tańca zaplanowanego na koniec lutego.

A co w tym czasie robiły dzieci. Niezawodne są oczywiście planszówki. Przy wspólnych rozgrywkach czas szybko zleciał i to rodzice, jak zazwyczaj chcieli już wracać do domów. :).

Podobne