Komorowski projekt edukacyjny Cebula

Projekt edukacyjny – Cebula Celina

Dobre przedszkole, to takie, którego priorytetem jest ciepła i przyjazna dzieciom atmosfera oraz fachowa opieka i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Dobre przedszkole to takie gdzie kreatywni nauczyciele sięgają po niestandardowe metody edukacyjne, a ich wiedza i umiejętności wychodzą poza przewodniki. Wymarzone przedszkole to takie, które poszerza horyzonty dzieci angażując je w różnego rodzaju aktywności. Obok nauki (oczywiście przez zabawę), świeżego powietrza, wypoczynku dzieci bardzo chętnie angażują się w nietypowe zajęcia. Może nim być projekt edukacyjny. W tym roku jednym z nich jest proponowany przez Bliżej Przedszkola projekt „Witaminki”.

Edukacja przedszkolna – po co projekty edukacyjne

W toku działań przedszkolnej edukacji, każdego roku nasze maluchy przystępują do realizacji wybranych projektów edukacyjnych. Mogą one być realizowane bądź przez całe przedszkole, bądź w konkretnej grupie wiekowej. Przystępując do działań projektowych zawsze rozwijamy grupę konkretnych umiejętności. Projekty te są cyklicznymi przedsięwzięciami. Realizujemy je albo przez cały rok, np.: raz w miesiącu, albo konkretnego dnia każdego roku. Tematyka tych drugich wiąże się m.in. z porami roku, uroczystościami i świętami, rocznicami związanymi z historią Polski.

Nasze przedszkole oprócz swoich własnych projektów wynikających ze specyfiki przedszkola angażuje się w ogólnopolskie projekty. Projekt edukacyjny, który realizujemy co roku związany jest z działalnością misyjną naszych Sióstr. Jak ciekawie robi się wówczas w naszym przedszkolu możecie zobaczyć we wpisie „Tydzień Misyjny”.

W projektach edukacyjnych poruszamy różnorodną tematykę, która pozwala małym dzieciom poznawać zasady funkcjonowania świata wokół nich. Pozwala zdobywać nowe umiejętności i sprawności. Głównym walorem pracowania w przedszkolu na projektach edukacyjnych jest to, że są one zawsze atrakcyjne dla przedszkolaków. Jeśli realizujemy projekt cykliczny np. raz w miesiącu, dzieci z zaciekawieniem oczekują „kolejnego odcinka” zadań, które kreatywny nauczyciel dla nich przygotował. Praca z projektami daje radość nie tylko dzieciom, ale i kreatywnym nauczycielom. Wymaga od nich większej inicjatywy własnej w przygotowanie zajęć, ale równocześnie daje dużo satysfakcji. Stawia wiec na zaangażowanie dzieci i nauczycieli, a nierzadko również rodziców. Dzień „projektowy” jest „całkiem podobny do niczego”, zaskakuje i daje radość, angażuje i wydobywa zarówno z dzieci jak i nauczycieli to co najlepsze, a efekty są nierzadko ciekawe i zaskakujące. Projekty edukacyjne to coś więcej niż tylko zdobywanie wiedzy – to przeżywanie edukacyjnej przygody, które przynosi mnóstwo korzyści!

Całoroczny projekt edukacyjny – wdrażamy zdrowe nawyki żywieniowe

W tym roku całe przedszkole realizuje projekt edukacyjny „Witaminki”. Wspiera on zarówno nauczycieli jak i rodziców we wdrażaniu dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych. Bohaterami kolejnych miesięcy są oczywiście warzywa. W grudniu poznajemy Celinę. To sympatyczna cebula, z którą można zrobić wiele, nie tylko zjeść. Bo nie da się ukryć, że chociaż zdrowa, to niekoniecznie dzieci będą chrupać ją jak jabłko.

Każda grupa stanęła na wysokości zadania, a przewodnim tematem był syrop z cebuli, jakże na czasie w okresie wirusów i zachorowań. Dzieci najpierw poznawały rodzaje cebuli, bo przecież każdy wie, że cebula niejedno ma imię. Maluchy zastanawiały się co znaczy powiedzenie „ubierać się na cebulę” i dlaczego warto zachować owo powiedzenie szczególnie zimą.

Starsze dzieci działały z cebulą w edukacji językowej, jak również przydała się Celinka do rozwiązywania zadań matematycznych. Nasza cebulka sprawdziła się również jako sportsmenka. Cebulowe kręgle, cebulowy slalom, cebulowe wyścigi i rzucanie do celu były konkurencjami sportowymi w których mogła wykazać się kondycją fizyczną i sprytem, a w zmaganiach tych dzielnie towarzyszyły jej nasze przedszkolaki. Można było również z naszą Celinką z pełną gracją zatańczyć. Zwieńczeniem cebulowego wysiłku była zupa – oczywiście cebulowa. Okazało się, że nadzwyczaj smaczna.

Warzywna sałatka na przedszkolnych talerzach

Kolejny, niezwykły warzywny dzień za nami i gdybyśmy chcieli wszystkie poznane i pokochane przez dzieci warzywa połączyć, to byłaby już wyśmienita sałatka. W relacji z „Witaminkowego” projektu możecie zobaczyć jakie warzywa już za nami i jak z nimi przeżywaliśmy dzień w przedszkolu. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i wiele warzyw do przyswojenia w przedszkolnym jadłospisie. Zapowiada się coraz ciekawiej, a nasze kubki smakowe poddawane nowym doznaniom.

Podobne