piosenka świąteczna
|

Piosenka świąteczna – czas na kolędowanie w przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i nadziei. Piosenka świąteczna obok Wigilii, Opłatka, choinki, spotkań w gronie rodzinnym jest nieodłącznym elementem Świąt, podczas których przeżywamy pamiatkę przyjścia do ludzi – Syna Bożego. Wszyscy czekamy na ten wyjątkowy moment, kiedy możemy spędzić czas z naszymi bliskimi i cieszyć się tą wyjatkową atmosferą. A co może lepiej wprawić nas w świąteczny nastrój niż wspólne kolędowanie?

Piosenka świateczna, czyli czym różni się kolęda od pastorałki?

Wydaje się, iż kolęda i pastorałka są tak stare, że istniały od zawsze. Jednak początkowo kolęda była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną. Przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Religijny charakter zyskała wraz z rozwojem chrześcijaństwa. Wynalezienie prasy drukarskiej przez J. Gutenberga w połowie XV wieku przyczyniło się do tego, że kolędy zaczęły żyć na stronach ksiąg. Dzięki temu słowa i melodie wielu z nich przetrwały do dziś. Pastorałki mają bardziej świecki charakter. Są to pieśni łączące elementy religijne z tradycjami i życiem codziennym. Religijna tematyka bożonarodzeniowa została poszerzona o bogatą warstwę obyczajową oraz regionalną. Zarówno kolędy jak i pastorałki śpiewane w okresie bożonarodzeniowym dodają magii i radości temu wyjątkowemu czasowi.

Świętowanie przez kolędowanie

Kolędowanie jest jedną z najstarszych polskich tradycji, która ma swoje korzenie w średniowieczu. W tamtych czasach chóry kościelne śpiewały kolędy podczas nabożeństw bożonarodzeniowych. Początkowo teksty kolęd spisywane były po łacinie, ale z czasem pojawiły się też polskie tłumaczenia. Popularność wśród ludu, kolędowanie zdobyło w XVIII i XIX wieku. Grupy przebierańców chodzące po kolędzie często nazywano kolędnikami, maszkarami, dziadami czy maskami. Ubrani w tradycyjne, kolorowe stroje wędrowali z domu do domu, śpiewali kolędy i składali domownikom życzenia. Ta tradycja przetrwała do dziś. Każdego roku, w okresie od Wigilii Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli, grupy ludzi przemierzają ulice i domostwa, a na ich ustach niesie się piosenka świateczna mówiąca o radości wynikającej z narodzenia Dzieciatka Jezus. Każdy, kto chce, może wziąć udział w kolędowaniu. Wystarczy, że zna piosenki świąteczne, potrafi śpiewać oraz lubi towarzystwo innych ludzi.

Piosenka świąteczna pod przedszkolną „strzechą”

Kolędowanie jest doskonałą okazją, żeby miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi oraz cieszyć się wspólnym śpiewem kolęd i pastorałek. Alternatywą takich dziąłań jest udział w rodzinnym konkursie „Zaśpiewajmy Maleńkiemu”, który kolejny już raz jest organizowany w naszym przedszkolu. Konkurs jest wydarzeniem, które przez piosenki świąteczne integruje społeczność przedszkolną oraz daje szansę młodym ludziom wykazać się swoim talentem muzycznym, Jury oceniana poprawność wykonania, a także ogólne wrażenie artystyczne – kreatywność i wykorzystanie rekwizytów. Podczas konkursu ważny jest doskonały nastrój uczestników, dlatego też wszystkie rodziny biorące udział w przedszkolnym kolędowaniu zostaną docenione i nagrodzone wspaniałymi nagrodami.

Zobacz też inne konkursy organizowane w naszym przedszkolu.

Regulamin konkursu kolęd:

Podobne