Komorowski adwent

Adwent – przedszkolaki też czuwają

Pierwsze dni grudnia za nami, a wraz z nimi rozpoczął się również adwent – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Każdy w jakiś sposób przygotowuje się do tych szczególnych, rodzinnych świąt. Nasze przedszkolaki bardzo intensywnie wykorzystują czas adwentu co możecie sami stwierdzić śledząc nasze przedszkolne relacje również na profilu Fb Przedszkole u Misjonarek.

Adwent – wyzwanie dla niestrudzonych

Czas adwentu, to czas większego zagłębiania się w historię zbawienia. Przez cały rok, oprócz działań edukacyjnych, poznawania świata i swobodnej zabawy dzieci w przedszkolu poznają biblijnych herosów i fascynujące życie świętych. Adwent w szczególny sposób sprzyja zawiązywaniu przyjaźni z głównymi bohaterami tego okresu.

W poniedziałek rozpoczęliśmy rekolekcja dla naszych przedszkolaków. Razem z ks. Bartkiem zastanawiamy się na symbolami adwentowymi. Pewnie wiecie, że dużo w nich światła 🕯️. W kaplicy naszych sióstr możemy zobaczyć wieniec adwentowy i 4 świece symbolizujące kolejne niedziele adwentu. Przy ołtarzu stoi dostojna świeca z „boskimi sznurkami”, jak to określiły dzieci. Ta symbolizuje Matkę Bożą.

Co z tym światłem?💡

Zapytacie – dlaczego adwent niesie z sobą tyle światła?

Odpowiedź jest prosta. Światło rozświetla ciemności, wskazuje drogę aby się na zgubić. Matka Boża, którą symbolizuje świeca Roratka, jest tą, która „oświeca” nam drogę do Jezusa, prowadzi nas do Niego, po to, abyśmy nigdy nie pozostawali w ciemnościach naszych słabości i upadków. A upada każdy, nasze przedszkolaki również. I może wydają się nam „upadki” w wykonaniu dzieci lekkie i mało ważne, ale dziecięce serduszka, wrażliwe na wszelkie zło, potrafią rozróżnić co robić, a czego unikać w relacjach z rówieśnikami.

Adwent – bohaterowie przedświątecznego czasu

Kolejny dzień naszych rekolekcji to czas poświęcony głównym „aktorom” adwentu. Są nimi wspomniana już Matka Boża – bo to Ona i Jej fiat dało światu Zbawienie. Obok niej zawsze milczący a przy tym wielce odważny i wiele działający św. Józef. To on troszczył się o małego Jezusa i Maryję. To On, głowa nazareńskiej rodziny dbał o codzienność Świętej Rodziny. Kierowany natchnieniem Ducha świętego, wrażliwy na Jego głos ratował Jezusa i Jego Matkę z opresji i rąk złych ludzi.

Nie dziwi wiec, że Bóg Ojciec takiemu mężczyźnie powierzył opiekę na jedynym swoim Synem.

Rekolekcje to nie wszystko co mamy do przeżycia w intensywnym również dla przedszkolaków przedświątecznym czasie. To wszystko jednak przed nami. Możecie jednaj już dziś podglądnąć, co działo sie w poprzednim roku i nabrać ochoty na więcej. Tak między innymi świętowaliśmy z Mikołajem.

Podobne